31. Haydnovy hudební slavnosti - zahajovací koncert - Vilém Veverka a Orchestr Konzervatoře Plzeň
Milí přátelé,
dovolte mi, abych Vás pozval na první z devíti koncertů 31. ročníku festivalu staré hudby, na HAYDNOVY HUDEBNÍ SLAVNOSTI. Dramaturgem letošního ročníku slavností je výtečný hráč na zobcové flétny a dirigent Jakub Kydlíček.
Letos startujeme festival v pátek 8. 9. 2023 v 19:00 na zámku v Nebílovech. Zahájení obstará již tradičně Orchestr Konzervatoře Plzeň, řízený dirigentem Opery Národního divadla Jiřím Štruncem. Jako sólista vystoupí jeden z nejrespektovanějších českých interpretů, nebílovskému
i haydnovskému publiku dobře známý hobojista Vilém Veverka.
Vilém Veverka absolvoval Akademii múzických umění v Praze a opakovaně se účastnil kurzů významného francouzského hobojisty Jeana-Louise Capezzaliho. Zásadním impulsem v jeho uměleckém rozvoji však bylo účinkování v „Gustav Mahler Jugend Orchester“ a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. Jeho profesní rozvoj podstatně obohatilo i dvouleté působení v Berlínské filharmonii. Nastoupená cesta vyvrcholila vítězstvím v jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží – Sony Music Foundation (Tokio, 2003). Spolupracuje s významnými českými
i zahraničními orchestry, k nimž patří zejména PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Filharmonie Brno nebo Tokyo Filharmonic, Vancouver Symphony Orchestra, Bayerisches Kammerorchester atd. Nahrál a v českých premiérách provedl řadu náročných skladeb druhé poloviny 20. století. Jeho interpretační všestrannost podtrhuje nejen první česká kompletní nahrávka Dvanácti fantazií pro hoboj sólo Georga Philippa Telemanna (Supraphon), ale také první souborné provedení Triových sonát Jana Dismase Zelenky s „Ensemble Berlin-Prag“, který v r. 2011 spolu se členy Berlínské Filharmonie založil. Vilém Veverka je primáriem souboru „PhilHarmonia Octet“ a ambasadorem francouzské firmy „Buffet-Crampon“.
Jiří Štrunc byl v letech 2006 až 2011 dirigentem Státní opery Praha, od ledna 2012 je dirigentem Opery Národního divadla. Vystudoval hru na housle na konzervatoři v Plzni a obor dirigování na Akademii múzických umění v Praze. V roce 1993 absolvoval studijní pobyt v Guildhall School of Music v Londýně a mistrovské kurzy u prof. Helmutha Rillinga (Praha, Stuttgart, USA). Od začátku své kariéry (1995) se věnuje intenzivní spolupráci jak s operními domy, tak i se symfonickými orchestry v České republice i v zahraničí. Od roku 1997 je stálým dirigentem opery Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde nastudoval několik desítek operních titulů českého i světového repertoáru. Soustavně se věnuje také symfonické hudbě, od roku 1996 úzce spolupracuje s Karlovarským symfonickým orchestrem a od roku 2004 je pravidelným hostem Gunma Symphony Orchestra a Yamagata Symphonic Orchestra (Japonsko). Od roku 1992 pedagogicky působí na konzervatoři v Plzni, v letech 2009–2011 vyučoval rovněž na katedře dirigování Hudební fakulty AMU v Praze. Získal řadu ocenění na dirigentské soutěži Pražského jara 1995 (cena pro nejlepšího českého účastníka, Cena Nadace Gideona Kleina, Cena na památku dirigenta Rafaela Schächtera a Cena hlavního města Prahy).
Zajímavosti o festivalu, dramaturgii i interpretech, poslouchejte ve čtvrtek 7. 9. 2023 od 18:00 na frekvenci Českého rozhlasu Plzeň.
Vstupenky lze zakoupit na místě, před konáním koncertu, nebo na odkazu Plzeňská vstupenka:
ZAHAJOVACÍ KONCERT / VILÉM VEVERKA - 08.09.2023 19:00 (plzenskavstupenka.cz)